Elokuva- ja tv-alan sovintoa yritettiin sovitella vielä 5.3. aamulla valtakunnansovittelija Jukka Ahtelan vedolla, mutta asiassa ei päästy eteenpäin, sillä Palta haluaa alittaa palkankorotuksissa yleisen linjan.
Näin ollen lakko 8.3. elokuva- ja tv-tuotannoissa toteutuu. Ylityö- ja venymiskielto ovat voimassa. Lakkoinfo…
– Historiallista, että työnantajaliitto Palta ei hyväksy yleisen linjan mukaista neuvottelutulosta. Työnantajapuoli on vaatinut koordinoituja ratkaisuja, ja nyt halutaan jättää yksi luova ala ulkopuolelle valtakunnan yleisestä palkkakehityksestä. Erittäin merkillistä työmarkkinatoimintaa. Me ymmärrämme alan vaikeudet, mutta edes luovilla aloilla ei voida toimia työntekijöiden jaksamisen kustannuksella, sanoo Temen toiminnanjohtaja Karoliina Huovila.
Työssäjaksamisen ja työhyvinvoinnin ongelmien parantaminen oli keskeinen tavoite, jotta ala ei näivettyisi ns. läpikulkualaksi. Alan työntekijät voivat pahoin ja ovat kuormittuneita Työterveyslaitoksen tutkimuksen mukaan.
Mutta Paltan mukaan työhyvinvointia ei ratkota työehtosopimuskirjauksin, vaan yritystasolla ja esimerkiksi liittojen välisellä yhteistyöllä.
Temen jäsenet ovat maininneet työssäjaksamisen suurimmiksi uhkiksi huonon johtamisen, jatkuvan kiireen, riittämättömän ennakkosuunnittelun sekä liian pienet ryhmäkoot, jolloin työntekijät joutuvat venymään ja päivät ovat pitkiä.
Huovilan mukaan alalla työskentelee paljon freelancereita, joiden neuvotteluasema on heikko ilman liiton neuvontaa ja turvaa. Päivät ovat alalla olleet usein pitkiä ja jaksotyö on vaativa työaikamuoto, jos työntekijöiden jaksamisesta, levosta ja palautumisesta ei pidetä erityisesti huolta. Temen tavoitteina oli tällä neuvottelukierroksella kiinnittää erityisesti huomiota tehdyn työn määrään ja ennakkosuunnitteluun, jotta työajat olisivat ennakoitavissa ja sopisivat paremmin yhteen muun elämän, kuten perhe-elämän kanssa.
Viimeksi elokuva- ja tv-tuotannoissa on koettu työtaistelutoimia joulukuussa 2017, jolloin Teme ja Journalistiliitto julistivat ylityökiellon ja lakon TES-neuvotteluiden vauhdittamiseksi. Lakko peruuntui, mutta nyt työtaistelut toteutuvat.
Lisätiedot Temen toiminnanjohtaja Karoliina Huovila
puh 040 521 9083, karoliina.huovila@teme.fi